Notowania gazu ziemnego (TTF MAR25) na przestrzeni tygodnia wzrosły o prawie 4% do poziomu 55,72 EUR/MWh na zakończenie piątkowej sesji. Co prawda we wtorek (04.02) nastąpił chwilowy spadek cen do 52 EUR/MWh, to jednak kolejnego dnia notowania wróciły na ścieżkę wzrostu i pobiły rekord powyżej 55 EUR/MWh podczas czwartkowej sesji (06.02). Powodem wzrostu cen były prognozy ochłodzenia w Europie (ok. 2-3 st. C poniżej średniej sezonowej) oraz spadku produkcji energii elektrycznej z wiatru w Niemczech. Pod koniec stycznia premia kontraktów (ICE TTF) na lato25 wzrosła do 6 euro wobec zimy25/26. Pomimo wysokiego poziomu dostaw gazociągami z Norwegii oraz podaży stabilnej LNG, ceny gazu ulegały ciągłemu wzmocnieniu. Niższy poziom zapełnienia magazynów w UE (50%), utrzymuje notowania na najwyższym poziomie od 15 miesięcy. Z kolei obawy uczestników rynku o zakupienie wystarczającej liczby gazowców, zarówno celem uzupełnienia (o 15 mld m3) niższych stanów magazynowych jak i bieżącej konsumpcji, nie pozwala na spadek notowań na giełdzie ICE.
Powodem chwilowej zniżki notowań w tym tygodniu były chińskie cła odwetowa na amerykański LNG, co dało nadzieję na nieco niższą konkurencję o surowiec wiosną i latem. Obecna administracja USA, stwierdziła, że amerykańscy producenci nie odczują negatywnych skutków (ewentualnego) spadku zamówień z Chin, ponieważ „sprzedadzą gaz gdzie indziej”, zaznaczając przy tym duże potrzeby Europy, Japonii i Korei Południowej. Pomimo tego realnym wyzwaniem będzie realizowanie długoterminowych kontraktów zawartych na dostawy LNG do Chin (chociaż wielka „odsprzedaż” wcześniej zamówionego gazu może nie nastąpić i chińscy odbiorcy zapłacą więcej za surowiec). W Europie obecne ceny gazu są o 30% wyższe od poziomu z połowy grudnia.
Norweska spółka Equinor poinformowała, że nie wyklucza znaczących wzrost cen gazu w szczycie sezonu letniego wraz z przypadającym wtedy wysokim popytem na energię do celów chłodzenia w Azji (przy falach upału). Poza tym przedstawiciele spółki stwierdzili, że Niemcy finalnie „wymuszą” znaczący wzrost importu gazu do Europy, aby osiągnąć 90% zapełnienia magazynów przed 1 listopada. Equinor szacuje, że do uzupełnienia stanów magazynowych będzie konieczne sprowadzenie do Europy o 230 gazowców z LNG więcej niż rok temu tj.+20% r/r wolumenu skroplonego gazu.
Słowacki operator SPP poinformował w czwartek o rozpoczęciu odbioru surowca od Gazpromu przez Węgry (a wcześniej Turkstream). Dostawy mają wzrosnąć istotnie od kwietnia, jednak ich dokładny wolumen oraz harmonogram nie zostały podane. Komunikat nie osłabił notowań gazu podczas trwającej sesji.
Notowania gazu na polskiej TGE w kontrakcie rocznym CAL26 od zeszłego poniedziałku (27.01) nieustannie rosły z poziomu 190 PLN/MWh do 207 PLN/MWh na zamknięcie piątkowej sesji (07.02).
Źródła danych w publikacji: Reuters (LSEG), Bloomberg, Montel, TGE, Oilprice, GIE AGSI.