Kariera

Kontakt

E-BOK

Sklep AVIA SOLAR

PL
UNIMOT Unimot EiG Aktualności Spokojny tydzień na rynku gazu

Spokojny tydzień na rynku gazu

03.07.2025
Metaliczna rura przemysłowa wytwarzana przez maszynę w środowisku przemysłowym. Stalowa obudowa rury kształtowana do projektów instalacji wodno-kanalizacyjnych i inżynieryjnych.

W poniedziałek (30.06) ceny gazu (TTF AUG25) spadły do najniższego poziomu od prawie 2 miesięcy tj. 32,9 EUR/MWh. Jednak we wtorek nastąpiło odbicie do 33,7 EUR/MWh i lekka korekta do 33,6 EUR/MWh wczoraj po południu (02.07). Oczekiwanie wysokiego popytu na surowiec w energetyce w następstwie zwiększenia zapotrzebowania na energię do celów chłodzenia, wzmocniło ceny giełdowe we wtorek. Z drugiej strony najwyższe od początku maja dostawy z Norwegii oraz zapełnione w prawie 60% unijne magazyny gazu, hamowały potencjał do dalszego wzrostu cen.

Kliknij w obrazek, aby powiększyć.

W czerwcu import LNG przez państwa UE-27 i Wielką Brytanię spadł do najniższego poziomu od gru’24 (ok. 12,68 mld m3). Patrząc na kierunki dostaw, najsilniej spadł import z Kataru (-27% m/m), który został częściowo pokryty wzrostem podaży gazociągami z Algierii (+25% m/m). Główną przyczyną zmniejszenia importu LNG do Europy jest znacznie silniejszy spadek cen gazu w punkcie TTF (32,9 EUR/MWh w piątek 27.06) wobec punktu JKM (38,11 EUR/MWh). Pomimo tego, że teoretycznie dostawy do Azji są bardziej opłacalne- to czerwcowy import tego regionu był nieznacznie tylko wyższy od majowego (20,9 mln ton vs 20,8 mln ton w maju).

Wstępne dane Reuters wskazują na znaczący spadek eksportu rosyjskiego gazu do Europy w pierwszym półroczu 2025. Łączne dostawy gazociągami oraz LNG spadły o prawie połowę tj. do 8,33 mld m3 wobec 15,5 mld m3 w analogicznym okresie 2024 roku. Dostawy samego LNG spadły w tym okresie o 13% r/r (dzięki zakazowi reeksportu od marca), ale przesył gazociągiem Turkstream wzrósł o prawie 7% r/r. Najnowsze dane o imporcie LNG do państw UE wskazują na kolejny rekordowy okres zakupów. W czasie 1H25 import wzrósł o 40% r/r (22 mld m3) do poziomu 75 mld m3. Przyczynił się do tego wyższy popyt na gaz w Europie (+5% r/r), odcięcie dostaw przez tranzyt ukraiński, o 35% większy wolumen zatłoczony do magazynów od kwietnia oraz znacznie wyższy eksport do Ukrainy z Europy Zachodniej (x12 r/r do ok. 2 mld m3). Co ciekawe, 90% z dodatkowego importu w tym roku zostało pokryte dostawami z USA (w tym 30% z uruchomionego w grudniu Plaquemines LNG). Państwa Azji w czasie 1H25 zmniejszyły import LNG z USA o 16 mln ton względem analogicznego okresu w ubiegłym roku. Jeśli LNG Kanada z powodzeniem dostarczy pierwszy załadunek LNG do Azji, istnieje szansa na zmniejszenie konkurencji dla Europy o dostawy z USA.

Kliknij w obrazek, aby powiększyć.

Notowania kontraktu CAL26 na gaz polskiej TGE we wtorek spadły do najniższego poziomu od 6 maja tj. 164,75 PLN/MWh. Jednak później nastąpiło podobnie jak w przypadku europejskiego rynku- umocnienie nieco powyżej 168 PLN/MWh (dzisiaj na zamknięciu sesji). W tygodniu liczonym od 26 czerwca, gaz zajmuje 5. miejsce w strukturze wytworzenia z wynikiem 309 GWh tj. +14% t/t.  

Źródła danych w publikacji: Reuters (LSEG), Bloomberg, Gassco, Bruegel, IEA, Montel, Kpler, TGE, Oilprice, GIE AGSI, Forum Energii.

Zobacz  również

Diagram przyborów biurowych z planem dokumentu pisowni w języku polskim. Zawiera 8-cyfrowy instrument biurowy oraz dane dotyczące przeszłości, teraźniejszości, przyszłości i ważnych informacji.
Projekt graficzny ognistej pomarańczy i czerwonego płomienia na niebieskim tle, tworzący iluzję ciepła i intensywności w nocy. Żywe kolory i dynamiczna grafika sprawiają, że to zdjęcie się wyróżnia.
Spokojny tydzień na rynku gazu