Ubiegły tydzień zakończyliśmy spadkiem cen gazu (TTF: kontrakt DEC24) do poziomu 39,2 EUR/MWh. Powodem korekty był czwartkowy komunikat agencji Bloomberg, która poinformowała o prawdopodobnej finalizacji umowy między spółkami z Węgier i Słowacji na dostawy 12-14 mld m3 azerskiego gazu (rocznie). Jednak w piątek słowacka państwowa spółka SPP zdementowała podane informacje. W oświadczeniu zaznaczono, że spółka prowadzi rozmowy na ten temat ze swoimi partnerami, jednak doniesienia o finalizacji jakiejkolwiek umowy nie są prawdziwe.
Na początku tygodnia notowania gazu (TTF) powróciły powyżej 40 EUR/MWh wraz z informacją o znaczącym ograniczeniu produkcji energii przez elektrownie wiatrowe w Europie Północno-Zachodniej, a szczególnie w Niemczech. U Zachodniego Sąsiada generacja energii z wiatru spadła w środę do najniższego poziomu od 10 lat. Efektem opisanych warunków atmosferycznych było najsilniejsze w tym sezonie grzewczym, jednodniowe zużycie surowca z unijnych magazynów (3 TWh). Największy ubytek odnotowano w niemieckich i francuskich magazynach. Wyniki wyborów w USA osłabiły nieznacznie notowania gazu (TTF), jednak uwaga rynku szybko powróciła do kwestii podaży surowca na kontynencie. W piątek przed południem notowania gazu wzrosły powyżej 42 EUR/MWh, wspierane niską dostępnością OZE oraz niepewnością wobec przyszłych dostaw gazu (odejście od koncepcji zakupu azerskiego gazu i konkurencja o LNG z krajami Azji).
Aktualna prognoza pogody wskazuje na utrzymanie prędkości wiatru poniżej sezonowej średniej do 12 listopada oraz powrotu wysokiej generacji z wiatru w okolicach 19 listopada. W kolejnym tygodniu prognozowane jest znaczące ochłodzenie w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii, jednak zużycie paliw kopalnych może zostać zbilansowane przez wzrost mocy OZE w Europie.
W kwestii podaży, wystąpiły w obecnym tygodniu dwie usterki w norweskiej infrastrukturze, jednak ich skala nie wpłynęła istotnie na notowania gazu. Uczestnicy rynku ropy naftowej i gazu ziemnego z uwagą śledzili postępy huraganu Rafael, który dotarł w środę do Kuby i zmierza w kierunku platform wydobywczych Zatoki Meksykańskiej. Odnośnie dostaw zza wschodniej granicy, Alexander Novak w państwowej telewizji Rossiya 24 stwierdził, że Rosja jest gotowa utrzymać dostawy do Europy tranzytem ukraińskim po 2024 roku, jednak przedłużenie umowy zależne jest od ustaleń pomiędzy Kijowem a Unią Europejską.
Notowania gazu na polskiej TGE w kontrakcie rocznym CAL25, najwyższy poziom od kilku tygodni osiągnęły w ubiegły wtorek tj. 201,33 PLN/MWh, jednak w poniedziałek nastąpiła korekta do 186 PLN/MWh, a następnie odbicie powyżej 194 PLN/MWh w dniu wyborów w USA. Czwartkową sesję zakończyliśmy z ceną rozliczeniową na poziomie 192,54 PLN/MWh.
Źródła danych w publikacji: Reuters (LSEG), Montel, Bruegel, Coal Hub, OilPrice, Kpler, GIE AGSI, TGE.