Z satysfakcją informujemy, że Grupa UNIMOT dołączyła do grona członków Stowarzyszenia CCUS Poland – organizacji non-profit wspierającej rozwój technologii wychwytu, wykorzystania i składowania dwutlenku węgla (CCUS) w Polsce.
Decyzja o przystąpieniu do Stowarzyszenia wpisuje się w długofalową strategię Grupy UNIMOT w zakresie transformacji energetycznej oraz realizacji celów związanych z odpowiedzialnym rozwojem i dekarbonizacją działalności. Wspierając inicjatywy na rzecz wdrażania rozwiązań CCUS, UNIMOT aktywnie uczestniczy w budowie innowacyjnego, niskoemisyjnego modelu gospodarki, odpowiadając na wyzwania związane z polityką klimatyczną Unii Europejskiej oraz rosnącymi oczekiwaniami interesariuszy.
Członkostwo w Stowarzyszeniu CCUS Poland umożliwi Grupie UNIMOT udział w kluczowych projektach doradczych i legislacyjnych, współtworzenie dobrych praktyk rynkowych oraz bezpośredni dostęp do najnowszej wiedzy i analiz dotyczących technologii CCUS. Uczestnictwo w pracach Stowarzyszenia pozwoli także na poszerzenie współpracy z partnerami biznesowymi, instytutami badawczymi oraz administracją publiczną, wspierając realizację ambitnych celów środowiskowych UNIMOT.
„Wstąpienie do Stowarzyszenia CCUS Poland jest naturalnym krokiem w rozwoju naszej aktywności na rzecz zielonej transformacji. Technologie CCUS traktujemy jako istotny element procesu dochodzenia do gospodarki niskoemisyjnej i chcemy aktywnie uczestniczyć w ich upowszechnianiu w Polsce” – wskazuje Michał Hojowski, Wiceprezes Zarządu ds. Transformacji Energetycznej w UNIMOT S.A.
Grupa Unimot, zgodnie z przyjętą strategią na lata 2024–2028, analizuje możliwości zaangażowania w rozwój technologii CCSU, ze szczególnym uwzględnieniem logistycznej części łańcucha wartości. Spółka dostrzega potencjał wykorzystania posiadanych aktywów infrastrukturalnych, m.in. terminali w Szczecinie i Gdańsku, które ze względu na swoje położenie mogą mieć istotne znaczenie dla szeroko rozumianych projektów transformacyjnych.
Unimot rozwija również działalność w obszarze transportu kolejowego za pośrednictwem spółki Olavion, co wzmacnia jej możliwości logistyczne związane z transportem lądowym CO2. Prowadzi również aktywność badawczo-rozwojową w dziedzinach istotnych z punktu widzenia transformacji energetycznej, w tym w zakresie technologii CCSU. Są to działania odpowiadające na zmieniające się warunki rynkowe, regulacyjne i środowiskowe oraz stanowią element odpowiedzialnego zarządzania wpływem spółki na otoczenie.
Stowarzyszenie CCUS Poland, powołane z inicjatywy Centrum Energetyki AGH, integruje środowiska naukowe, przemysłowe i administracyjne, działając na rzecz rozwoju rozwiązań CCUS oraz budowy odpowiedniego zaplecza legislacyjnego i infrastrukturalnego.