Kariera

Kontakt

E-BOK

PL
UNIMOT Unimot EiG Aktualności Tydzień na rynku gazu: koniec października z nieznaczną korektą notowań

Tydzień na rynku gazu: koniec października z nieznaczną korektą notowań

31.10.2024

Piątkową sesję zakończyliśmy ponad 3% wzrostem cen gazu (TTF: kontrakt NOV24) do najwyższego poziomu od roku tj. 43,5 EUR/MWh. Znaczące umocnienie notowań było połączeniem spotęgowanego napięcia wobec izraelskiego odwetu, oczekiwania listopadowego ochłodzenia na kontynencie oraz zgłaszanych awarii w norweskiej infrastrukturze. Do wzrostu cen w dużej mierze przyczynił się samonapędzający mechanizm jednoczesnych działań inwestorów spekulacyjnych na rynku uprawnień do emisji CO2 i gazu ziemnego.

Jednak poniedziałkowa korekta (do 42 EUR/MWh) po izraelskim ataku, chociaż nie była tak spektakularna jak na rynku ropy naftowej, to jednak rozpoczęła serię spadków cen na rynku gazu. Środowa sesja była ostatnią z notowaniami gazu w kontrakcie listopadowym, który zakończył dzień z ceną rozliczeniową 40,90 EUR/MWh.

W obecnym tygodniu pojawiające się awarie na polach gazowych były naprawiane w ciągu 24 godzin, stąd ich wpływ na ceny nie był zbyt duży. Uwaga rynku była skupiona na niejednoznacznych prognozach pogody dla Europy. Do drugiego tygodnia listopada produkcja energii z wiatru (szczególnie w Niemczech) będzie istotnie niższa, a duże zachmurzenie może zmniejszyć produkcję z instalacji PV. Europejskie magazyny gazu pozostają wypełnione w 95%, ale przyrost zapasów spowolnił (a chwilowo odnotowano nawet pierwsze ubytki surowca).

 W tym tygodniu uwagę rynku zwróciły również publikacje nowych prognoz banków inwestycyjnych. Citibank oszacował, że wstrzymanie tranzytu ukraińskiego doprowadzi do zmniejszenia unijnych zapasów gazu do poziomu 30% w marcu 2025 roku, wobec 50% zapełnienia pod koniec poprzedniej zimy. Dla odmiany analitycy Goldman Sachs stwierdzili, że przy „większych dostawach z Rosji”, można oczekiwać spadku cen gazu w okolice 20-25 EUR/MWh. Co prawda Goldman Sachs zastrzegł, że jego bazowym scenariuszem jest zakończenie umowy tranzytowej na początku 2025 roku, to jednak „jakiekolwiek zwiększenie dostaw” w formie przedłużenia umowy czy zwiększonych dostaw LNG, może przy niskim popycie i wyższej temperaturze, oznaczać znaczącą korektę notowań. Podsumowując, unijny rynek pozostaje w dużej mierze uzależniony (tej zimy) od warunków atmosferycznych przy wątpliwym (na ten moment) utrzymaniu dostaw tranzytem ukraińskim oraz nieznanej skali konkurencji o LNG z konsumentami z Azji.

Notowania gazu na polskiej TGE w kontrakcie rocznym CAL25 najwyższy poziom od połowy sierpnia osiągnęły we wtorek 29 października tj. 201,33 PLN/MWh, jednak później nastąpiła korekta do 193,55 PLN/MWh (środowy DKR).

Źródła danych w publikacji: Reuters (LSEG), International Energy Agency, US Energy Information Administration, Montel, Bruegel, Coal Hub, OilPrice, Kpler, GIE AGSI, S&P Global Commodities, TGE.

Zobacz  również

Tydzień na rynku gazu: dostawy do Austrii pod znakiem zapytania, Słowacja ze wstępną umową z Azerbejdżanem
Tydzień na rynku gazu: bezwietrzny i pochmurny początek listopada z prognozami dalszego ochłodzenia
Tydzień na rynku gazu: widmo konkurencji o dostawy LNG wzmacnia ceny w Europie