Ubiegły tydzień zakończyliśmy spadkiem cen gazu (TTF: kontrakt NOV24) do poziomu 39,20 EUR/MWh, zaś obecny upływa pod znakiem ciągłego wzrostu notowań. W środę ceny surowca chwilowo osiągnęły najwyższy poziom od dwóch miesięcy tj. 41,68 EUR/MWh. We wtorek informacja o możliwym pożarze na platformie Sleipner B (na Morzu Północnym), należącej do spółki Equinor, skutecznie wzmocniła notowania gazu. Ponadto poinformowano o awarii kompresora w zakładzie w Oseberg. Łącznie obydwie usterki, ograniczają dostawy surowca na kontynent o 18 mln m3/d, co zostało uwzględnione w wyższych cenach. Jednak nie jest to wolumen, który zagrażałby podaży w sposób uzasadniający tak wyraźny wzrost cen, ponieważ eksport z Norwegii oscyluje wokół bezpiecznego poziomu 320 mln m3/d.
Ponadto magazyny w UE pozostają wypełnione w 95%, chociaż tempo ich zapełniania spada i mało prawdopodobne jest osiągnięcie wyniku 100% wypełnienia na dzień 1 listopada, jak miało to miejsce w zeszłym roku. Pod względem popytu do celów ogrzewania, nie jest oczekiwany jego znaczący wzrost w najbliższym tygodniu, ale rynek spogląda niepewnie na prognozowane ochłodzenie w listopadzie. W czasie kilku najbliższych dni spadek energii produkowanej z wiatru (szczególnie w Niemczech), może zwiększyć popyt na gaz.
Kontrakty (CAL 25) na polskiej TGE zakończyły piątkową sesję na poziomie 187,75 PLN/MWh. Od tego momentu następowało sukcesywne umocnienie cen gazu do poziomu 197,55 PLN/MWh (czwartkowy DKR).
W kwestii LNG powrócił temat wzrostu importu przez Egipt. W związku z trudnościami w rodzimej produkcji surowca, Egipt zakupił już 20 gazowców na 4Q24. Agencja Kpler wskazuje na możliwy wzrost importu do LNG do 6 mln ton (8,2 mld m3) w przyszłym roku (wobec 3,5 mln ton LNG dotychczas zakupionych). Ponadto nowym konkurentem może okazać się Brazylia. Wyjątkowo długi okres suszy znacząco ograniczył moce tamtejszych hydroelektrowni, które odpowiadają za 60% produkcji energii elektrycznej w kraju. Przy niezmienionych warunkach atmosferycznych, Brazylia będzie importerem istotnie wyższego wolumenu LNG na cele elektroenergetyki. Co więcej, wstępne informacje o przesunięciu w czasie oddania nowych projektów LNG przez TotalEnergies z 2025 roku na 2027 rok, mogą oznaczać bardziej napięta sytuację w zamówieniach skroplonego gazu w całym 2025 roku.
Źródła danych w publikacji: Reuters (LSEG), International Energy Agency, US Energy Information Administration, Montel, Bruegel, Coal Hub, OilPrice, Kpler, GIE AGSI, S&P Global Commodities, TGE.